
- To wydarzenie minęło.
Laboratorium Partycypacji – Panel obywatelski (przykład gdański)
23 lutego / 17:00 – 20:30

Czy losowo wyłoniona grupa mieszkańców będzie potrafiła podjąć decyzje w tak skomplikowanym temacie, jakim jest na przykład przygotowanie miasta na ulewne deszcze? Czy uda się im wypracować rozwiązania, które będą poprawne od strony merytorycznej? A może zostawić to do rozstrzygnięcia ekspertom? Czy mieszkańcy dostatecznie się zaangażują i czy w ogóle będą przychodzili na spotkania?
Takie wątpliwości towarzyszyły organizatorom panelu obywatelskiego w Gdańsku, którym zależało na tym, aby miał on realny wpływ na podejmowane decyzje. Rekomendacje panelu miałyby być wiążące dla prezydenta miasta, tak samo, jak wyniki referendum czy budżetu obywatelskiego. Prezydent Gdańska wyraził zgodę na takie rozwiązanie.
Podczas spotkania przyjrzymy się temu, czym jest panel obywatelski i w jaki sposób funkcjonuje i angażuje mieszkańców. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jakie są jego zalety i wady, i czy wprowadzenie panelu obywatelskiego we Wrocławiu jest możliwe? Czy jest możliwa realizacja panelu na poziomie osiedla, dzielnicy?
Celem Laboratorium Partycypacji jest propagowanie wiedzy i dobrych praktyk w zakresie aktywnego uczestnictwa mieszkańców w działaniach i decyzjach, w tym na poziomie obywatel – władza, oraz animacja społeczno-kulturalna społeczności lokalnych.
Spotkania w ramach Laboratorium Partycypacji realizowane są w formie aktywnej, angażującej uczestników w omawianą treść – uczenie się nawzajem, uczenie się przez praktykę.
Organizatorzy zapewniają poczęstunek. Udział w spotkaniach jest bezpłatny.