
- To wydarzenie minęło.
Laboratorium Partycypacji – Questing, czyli „oprowadź się sam”
15/03/2017 / 17:00 – 20:00

Na czym polega questing i jak można go wykorzystać w społeczności lokalnej? Jak zaprojektować i realizować questing? Jak zaangażować mieszkańców osiedla/dzielnicy do tej aktywności?
Questing to forma bezobsługowej gry terenowej, która w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Jest to forma zabawy łącząca w sobie elementy podchodów i gry miejskiej. Może mieć charakter edukacyjny i/lub badawczy. Jako forma aktywnej turystyki daje możliwość poznawania dziedzictwa miejsc, poznawania symboliki, tożsamości społeczności lokalnych, historii, a także kultury i przyrody.
Celem questingu jest m.in. rozwijanie poczucia tożsamości z danym miejscem/regionem, szukanie wyjątkowości w ciekawych i zupełnie zwyczajnych miejscach, upowszechnianie wyjątkowych miejsc wyróżniających się krajobrazem, przyrodą, czy dziedzictwem kulturowym.
Questing znany w obecnej formie upowszechniła amerykańska organizacja non-profit, Vital Communities z White River Junction w stanie Vermont, z którą Fundacja Instytut Badań i Rozwoju Lokalnego nawiązała stałą współpracę.
Cechami, które ułatwiają propagowanie tej formy są:
– łatwość narracji
– „bezobsługowość” (zasada „oprowadź się sam”)
– brak konieczności posiadania specyficznej infrastruktury.
Celem Laboratorium Partycypacji jest propagowanie wiedzy i dobrych praktyk w zakresie aktywnego uczestnictwa mieszkańców w działaniach i decyzjach, w tym na poziomie obywatel – władza, oraz animacja społeczno-kulturalna społeczności lokalnych.
Spotkania w ramach Laboratorium realizowane są w formie aktywnej, angażującej uczestników w omawianą treść – uczenie się nawzajem, uczenie się przez praktykę.
Spotkanie poprowadzą: Patrycja Polczyk, Damian Wojciech Dudała.
Organizatorzy zapewniają poczęstunek. Udział w spotkaniach jest bezpłatny.